W 2022 roku dyskusja o przestrzeni wspólnej w szkole, kondycji psychicznej uczniów i higienie używania telefonów pchnęła nas do serii pozytywnych działań. Między innymi nawiązana została współpraca z @ASP w Katowicach, a dokładnie z Pracownią Projektowania Przestrzeni Publicznej. Studentki i studenci stanęli przed zadaniem stworzenia projektów aktywizujących dzieci i młodzież  w czasie przerw, dając przestrzeń do wyładowania energii zgromadzonej na lekcjach i pretekst do interakcji w grupie. Zaangażowani w projekt mieli okazję pracować w przestrzeni naszej szkoły, badając ją i zbierając potrzebne informacje. W tym roku powstało 8 projektów, które zostały przedstawione przez autorki i autorów w siedzibie ASP. Byliśmy pod wrażeniem solidnego rozpoznania problemów i nietuzinkowych rozwiązań.  W prezentacji brali też udział: dyrektorka szkoły Joanna Piećko-Szopińska, koordynator współpracy Marcin Wysocki (przewodniczący rady klasowej 4a) oraz prowadzący pracownię:  dr hab. Andrzej Klisz oraz mgr Bartłomiej Nawrocki, którym należą wielkie podziękowania za wsparcie.

Teraz poszukujemy sposobu na realizację tych projektów w naszej szkole. Uczniowie obejrzeli projekty i wskazali nam najbardziej użyteczne rozwiązania zaproponowane przez studentów. Uczniowie będą głosowali, jakie projekty czy ich elementy będziemy chcieli zrealizować w szkole w ramach Budżetu uczniowskiego, wzorowanym na budżecie obywatelskim. O projektach wypowiedzieli się też rodzice tworzący szkolną radę rodziców i nauczyciele szkoły. Istotne dla nas jest, by przyjęte do realizacji rozwiązania zostały uzgodnione z całą szkolną społecznością.