„Niektórzy lubią poezję”

30 marca 2023r. w Chorzowskim Centrum Kultury po raz czwarty odbył się Miejski Konkurs Recytacji Twórczości Wisławy Szymborskiej i … Innych Noblistów „Niektórzy lubią poezję”. Konkurs, objęty patronatem Fundacji Wisławy Szymborskiej, został zorganizowany przez Szkołę Podstawową nr 18 z Oddziałami Integracyjnymi w Chorzowie oraz Chorzowskie Centrum Kultury. Pomysłodawczyniami tej imprezy są nauczycielki naszej szkoły, panie: Iwona Wojcieszko i  Aleksandra Szmyra. Głównym celem przedsięwzięcia jest rozpropagowanie twórczości  poetki z Krakowa i innych laureatów Nagrody Nobla. Każdy z uczestników musiał zaprezentować na scenie dwa utwory.

                Recytatorzy prezentowali nie tylko wiersze Wisławy Szymborskiej, ale również fragmenty tekstów Henryka Sienkiewicza, Olgi Tokarczuk czy Czesława Miłosza. Jury w składzie: Jolanta Motyka – zastępca dyrektora ChCK, Grażyna Chudzik – nauczyciel języka polskiego – życzliwie oceniało młodych artystów, zwracając uwagę przede wszystkim na pamięciowe opanowanie tekstu, dykcję oraz interpretację utworu.

                Nagrody trafiły do szóstki uczniów. W kategorii wiekowej klas 4-6 zwyciężyła Julia Piasecka z SP nr 18, II miejsce zdobył Rusłan Alokhin z SP nr 34. Natomiast wśród starszych uczniów klas 7-8 na podium znalazły się cztery osoby: I miejsce należy do Laury Szymborskiej z SP nr 1, II miejsce ex aequo  zdobyły Helena Gach z SP nr 1 oraz Julia Musiał z SP nr 18. III miejsce natomiast zajęła Małgorzata Pierończyk z SP nr 34.

                                Konkurs dostarczył wielu wrażeń, emocji, a także dał możliwość wysłuchania pięknych i mądrych słów. Już teraz planujemy przyszłoroczne zmagania recytatorów z chorzowskich szkół.

Aleksandra Szmyra

Iwona Wojcieszko

Grażyna Chudzik