Śląska Ojczyzna Polszczyzna

Po raz dziewiętnasty nasza szkoła była organizatorem Konkursu Recytacji w Mowie Śląskiej „Śląska Ojczyzna Polszczyzna” dla młodzieży w grupie wiekowej starszej (uczniowie z klas 7 i 8 szkoły podstawowej oraz ze szkół średnich). Impreza odbyła się 10 marca w Miejskim Domu Kultury „Batory”.

Konkurs został objęty Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Chorzów Andrzeja Kotali oraz patronatami medialnymi przez miesięczniki: „Chorzowianin” i „Goniec Górnośląski”.

Przedsięwzięcie przygotowuje zespół nauczycieli z naszej szkoły – Panie: Iwona Zarzycka, Ilona Łaskawska, Aneta Dyduch, Joanna Martyni, Katarzyna Hauze, Katarzyna Lewek.

Prezentacje recytatorów oceniało profesjonalne Jury, w którym zasiadły Panie: Aleksandra Kurek (Urząd Miasta Chorzów), Bronisława Skrzypek (emerytowany nauczyciel Szkoły Podstawowej nr 18), Halina Pisarek (emerytowany nauczyciel IV LO w Chorzowie), Małgorzata Watolla (Zespół Szkół Mistrzostwa Sportowego), Katarzyna Szychowska (Szkoła Podstawowa nr 2).

W tym roku na nasze recytatorskie zmagania przybyli uczniowie z chorzowskich szkół, a także z innych miast – Rudy Śląskiej, Świętochłowic, Bierunia oraz z Istebnej.

Wysłuchaliśmy wielu ciekawych tekstów, a naszą szkołę reprezentowała Magdalena Kupczyk z klasy 7 a. W rolę konferansjerów wcielili się Martyna Dzieniszewska (klasa 7 a) oraz Maksym Zok (absolwent gimnazjum z roku 2019).

Mamy nadzieję, że eliminacje dla klas 1-6 odbędą się w najbliższym czasie w Szkole Podstawowej nr 2, a po nich finał w IV LO im. Marii Skłodowskiej-Curie.

Uczniowie, którzy zdobyli Tytuł Laureata i możliwość wystąpienia w finale:

Damian Grygieraski ze Szkoły Podstawowej nr 15  w Chorzowie

Damian Hajduła ze Szkoły Podstawowej nr 34 w Chorzowie

Martyna Labus ze Szkoły Podstawowej nr 17 z Oddziałami Integracyjnymi w Świętochłowicach

Szymon Kubas z Salezjąńskiego Liceum Ogólnokształcącego w Świętochłowicach

Piotr Cmok ze Szkoły Podstawowej Sportowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 15 w Rudzie Śląskiej

Hanna Brylczak ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Rudzie Śląskiej

Patrycja Górnik z Liceum Ogólnokształcącego z Bierunia