/* */
Biuletyn Informacji Publicznej

Projekt Hałas – głośna sprawa

Projekt Hałas – głośna sprawa dobiegł końca, ale wiedza o szkodliwości hałasu pozostała.
W ciągu miesiąca odbywały się lekcje tematyczne o szkodliwości hałasu. Tworzyliśmy mapy hałasu, plakaty, logo, wypełnialiśmy ankietę online oraz  poznaliśmy  zasady działania hałasomierza.

Wszyscy zatem zdobyliśmy tytuł Reduktora Hałasu i wiemy jak w inteligentny sposób korzystać z hałasomierzy na korytarzach (wszystkie działają, nie trzeba ich stale testować).
Głosując wybraliśmy najlepsze logo. Gratulujemy autorowi pomysłowości.

Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem był dniem finałowym naszych zmagań. Piosenka  ENJOY THE SILENCE  towarzyszyła  nam przez cały dzień, gdyż o hałasie było i nas głośno w różnych językach.

W naszej szkole cieszymy się ciszą coraz częściej, a na korytarzach nauczyciel, niczym zawiadowca stacji, wskazuje na światła hałasomierza, a uczeń już wie 🙂

Dziękujemy wszystkim nauczycielom i uczniom za zaangażowanie w wykonywanie zadań projektowych.

Poniżej zamieszczamy wyniki naszej ankiety dotyczącej hałasu pt. ” Czy przeszkadza mi hałas w szkole ?”

Ankieta-1

Maj to szczególny miesiąc w historii Polski. Obchodzimy w nim trzy ważne święta:

1 maja – Święto Pracy, 2 maja – Święto Flagi, 3 maja – rocznicę uchwalenie Konstytucji.

Uczniowie naszej szkoły postanowili uczcić rocznicę uchwalenia Konstytucji. Na lekcjach z wychowawcą zagłębili się w historię Polski, oglądając przygotowane na tę okazję prezentacje multimedialne oraz filmiki edukacyjne, a także uzupełniali karty pracy związane ze świętami majowymi.

Społeczność szkolna zadbała również o odpowiedni wystrój sal lekcyjnych. Na ścianach pojawiły się gazetki o tematyce patriotycznej, a okna przyozdobione zostały symbolicznymi biało-czerwonymi dekoracjami.  Uczniowie wyrazili swą patriotyczną postawę, śpiewając patriotyczne piosenki. Mogli zrobić zdjęcia w fotobudce. Chociaż wydarzenia te są odległe czasowo, to nadal w naszej świadomości zajmują one bardzo ważne miejsce. Obowiązkiem nas wszystkich – starszych i młodszych –  jest przecież codzienne pielęgnowanie historii naszej ojczyzny.

Zapraszamy do obejrzenia filmu.

Dzień Języków Obcych 

We wtorek, 25 kwietnia, w naszej szkole odbył się Dzień Języków Obcych. Korytarze ozdobione były ciekawymi plakatami z hasłami w języku angielskim, niemieckim i włoskim. Zaprosiliśmy wszystkich do udziału w zabawie podczas przerw, niektórzy także się przebrali. Promując projekt dotyczący hałasu, uczniowie przynieśli wykonane samodzielnie ochraniacze słuchu. Były kolorowe i czasem zaskakujące – mamy bardzo kreatywnych uczniów i rodziców🙂. Odbyły się pokazy mody, zrobiliśmy wiele śmiesznych zdjęć z rekwizytami, a wszystko przy dźwiękach świetnej muzyki „Enjoy the silence”. Dziękujemy za wspaniałą zabawę!

Sukcesy z robotyki!

14 kwietnia czwórka naszych uczniów z klas 5 i 6 próbowała swoich sił w Regionalnym Konkursie Projektowym CMI, który odbył się na AGH w Krakowie. Zawody polegały na zaprogramowaniu robota w taki sposób, aby przejechał specjalnie wyznaczony tor. Miło nam poinformować, że Amelia Szymańska, Wiktoria Narloch, Adam Kaca i Maksymilian Partyka zajęli 3 miejsce i tym samym 20 maja pojadą na finał ogólnopolski, który odbędzie się w Łodzi na Politechnice Łódzkiej!

Sukces był możliwy dzięki udziałowi naszej szkoły w projektach Centrum Mistrzostwa Informatycznego i Laboratorium Przyszłości.

Mamy to!!!

Drużyna chłopców z klas szóstych i piątych pod opieką Piotra Olszynki w pięknym stylu wywalczyła Mistrzostwo Chorzowa w Mini Siatkówce. W drodze do sukcesu pokonaliśmy w półfinale SP 17 /2-0/, a w finale SP 25 takim samym wynikiem. Szkołę reprezentowali: Baran Mateusz, Bartnikowski Michał, Borusowski Michał, Indyka Marcel, Maćkowski Milo, Chyra Wojciech, Harabas Paweł, Fornalczyk Antoni, Kośmider Piotr, Parol Przemysław . Gratulujemy.

„Niektórzy lubią poezję”

30 marca 2023r. w Chorzowskim Centrum Kultury po raz czwarty odbył się Miejski Konkurs Recytacji Twórczości Wisławy Szymborskiej i … Innych Noblistów „Niektórzy lubią poezję”. Konkurs, objęty patronatem Fundacji Wisławy Szymborskiej, został zorganizowany przez Szkołę Podstawową nr 18 z Oddziałami Integracyjnymi w Chorzowie oraz Chorzowskie Centrum Kultury. Pomysłodawczyniami tej imprezy są nauczycielki naszej szkoły, panie: Iwona Wojcieszko i  Aleksandra Szmyra. Głównym celem przedsięwzięcia jest rozpropagowanie twórczości  poetki z Krakowa i innych laureatów Nagrody Nobla. Każdy z uczestników musiał zaprezentować na scenie dwa utwory.

                Recytatorzy prezentowali nie tylko wiersze Wisławy Szymborskiej, ale również fragmenty tekstów Henryka Sienkiewicza, Olgi Tokarczuk czy Czesława Miłosza. Jury w składzie: Jolanta Motyka – zastępca dyrektora ChCK, Grażyna Chudzik – nauczyciel języka polskiego – życzliwie oceniało młodych artystów, zwracając uwagę przede wszystkim na pamięciowe opanowanie tekstu, dykcję oraz interpretację utworu.

                Nagrody trafiły do szóstki uczniów. W kategorii wiekowej klas 4-6 zwyciężyła Julia Piasecka z SP nr 18, II miejsce zdobył Rusłan Alokhin z SP nr 34. Natomiast wśród starszych uczniów klas 7-8 na podium znalazły się cztery osoby: I miejsce należy do Laury Szymborskiej z SP nr 1, II miejsce ex aequo  zdobyły Helena Gach z SP nr 1 oraz Julia Musiał z SP nr 18. III miejsce natomiast zajęła Małgorzata Pierończyk z SP nr 34.

                                Konkurs dostarczył wielu wrażeń, emocji, a także dał możliwość wysłuchania pięknych i mądrych słów. Już teraz planujemy przyszłoroczne zmagania recytatorów z chorzowskich szkół.

Aleksandra Szmyra

Iwona Wojcieszko

Grażyna Chudzik

W marcu w naszej pracowni wiele się działo! Głównymi bohaterami były roboty. Klasy 4 podczas zajęć koła informatycznego CMI budowały robo-ramię z zestawów Lego Spike Prime, natomiast klasy 5-6 programowały mBoty. To wszystko dzięki udziałowi w projektach Laboratorium Przyszłości i Centrum Mistrzostwa Informatycznego. Zapraszamy do krótkiej relacji wideo!   

#laboratoriumprzyszłości
#cmi

Mamy to !!!

Podczas tegorocznej kwesty ulicznejoraz imprez organizowanych w Chorzowie, wolontariusze #WOŚP ze sztabu #6060 uzbierali rekordowe 55912,61zł ❗❗❗

Zebrana kwota rozliczona 47683.61 PLN+ 8229.00 PLN (eskarbonki).

To nie pierwszy raz, kiedy pokazaliśmy, że nasi wolontariusze mają wielkie serca.
Wszystkim mieszkańcom, którzy wsparli Orkiestrę, gorąco dziękujemy

Nie udałoby się to również bez puszek stacjonarnych:

#Ciepło24
ul.Graniczna 3, Chorzów
#BiuroTurystyczneMateoTour,
Chorzów ul.Boczna 13
#Magorówka Domowa Cukiernia,
Chorzów Batorego ul.E. Orzeszkowej 1
#PPHUSalon Grzegorz Szmyra
z Chorzowa ul. Wolności 31
#ZakładFryzjerski#J@J Joanna Jesionek- Rozmus z Katowic, ul. Gallusa 24d
#JadalniaBrandpoint
z Bytomia Płac Akademicki

Dziękujemy, że byliście razem z nami

Szkoła Podstawowa nr 18 z Oddziałami Integracyjnymi w Chorzowie

Szanowni Państwo!

W lutym w naszej pracowni wiele się działo! Odbywały się zajęcia Uniwersytetu Dziecięcego, podczas których przedszkolaki budowały roboty. Uczniowie klas 5 i 6 mogli zobaczyć, jak wyglądają ich modele, gdyż zostały wydrukowane na drukarce 3D. Natomiast podczas Dni Otwartych przyszli uczniowie naszej szkoły mogli się przekonać, jaki sprzęt znajduje się w pracowni komputerowej dzięki udziałowi w projekcie Laboratorium Przyszłości. Zapraszamy do krótkiej relacji wideo!

#laboratoriumprzyszłości