Dzień pierwszy – 05.11.2019 r.

Dzisiaj gościliśmy w naszej szkole młodzież wraz z opiekunami kilku państw: Grecji, Łotwy, Portugalii i Włoch. To zaprzyjaźnione grupy, które wspólnie z nami realizują projekt „Chance” – jego celem jest upowszechnianie wiedzy na temat ochrony środowiska oraz propagowanie odpowiedzialnych działań wobec tych problemów. Tematem przewodnim naszych kilkudniowych spotkań będzie problem zanieczyszczonego powietrza i zanieczyszczenia światłem.

Spotkanie rozpoczęliśmy od wzajemnego poznania się oraz zaprezentowania programu artystycznego przygotowanego specjalnie na tę okazję. Naszych gości powitała Pani Dyrektor – Joanna Piećko-Szopińska oraz koordynator projektu Pani Beata Lesik. Po części oficjalnej mogliśmy podziwiać tańce zespołu Dziub Dziuby (to dzieci, które trenują pod opieką Pani Anny Gogolok). Usłyszeliśmy również piosenki w wykonaniu chóru szkolnego oraz Jagody Labus, uczennicy klasy 3 b (wokaliści pracują pod kierownictwem Pani Sylwii Kowalskiej). Mieliśmy także okazję obejrzeć film naszej szkole, który przygotowali Pan Jerzy Stępień i Pan Maciej Kozubski.

Następnie uczestnicy projektu udali się warsztaty przygotowane przez Stowarzyszenie POLARIS-OPP z Sopotni Wielkiej. Poprowadził je Prezes Zarządu – Pan  Piotr Nawalkowski. Przy pomocy Wirtualnego Obserwatorium Ciemnego Nieba wyposażonego w cyfrowy teleskop, znajdującego się w specjalnym namiocie (jedynym Polsce), uczestnicy mogli poznać zasady ochrony ciemnego nieba, gdyż program symuluje także zanieczyszczenie sztucznym światłem i pozwala na poznanie zasady określania widoczności gwiazd.

Relacja Telewizji TELPOL: https://www.facebook.com/telpoltv/videos/2394652477314316/UzpfSTM5NTYxMTQ0MDgzMTIyNzo5OTkzMjE2NDM3OTM1MzQ/

Kolejne warsztaty poprowadzili funkcjonariusze Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego, którzy za pomocą dymomierza pokazali sposób mierzenia poziomu zanieczyszczeń, jaki emitują samochody z silnikiem Diesla.

(Więcej na stronie: https://liblink.pl/OfGJOCORVs).

Po warsztatach młodzież miała okazję zrelaksować się i dobrze się bawić w czasie zajęć muzycznych z Panią Agnieszką Wojczyk z tzw. bum, bum rurkami oraz w towarzystwie Pana Adama Postulki z Chorzowskiego Centrum Sztuk i Sportów Walki, który wraz ze swoimi podopiecznymi zaproponował uczniom krótki kurs samoobrony.

 

 

Dzień drugi – 06.11.2019 r.

W tym dniu zwiedziliśmy Kopalnię Soli „Wieliczka”, której klimat wpływa na łagodzenie objawów alergii i chorób płuc. Dowiedzieliśmy się, że mikroklimat solnych komór wpływa znakomicie na poprawę jakości oddychania i stan zdrowia. Następnie pojechaliśmy do Krakowa, dawnej stolicy naszego państwa. Bardzo interesujący okazał się spacer po Wzgórzu Wawelskim, znajdującym się między zakolami Wisły. Jest to symboliczne miejsce związane z ważnymi wydarzeniami w historii Polski. Zobaczyliśmy wspaniałą Katedrę i majestatyczny Zamek Królewski, Wawel, rynek oraz Collegium Maius. Oprócz wysłuchania informacji o zabytkach i historii tego miasta dowiedzieliśmy się również, jak bardzo zanieczyszczony jest Kraków i jego okolice.

 

Dzień trzeci – 07.11.2019 r.

Zorganizowano dla nas ciekawe warsztaty na Politechnice Śląskiej dotyczące rodzaju zanieczyszczeń światłem. Prowadzący zajęcia pracownicy naukowi próbowali w formie  zabawy pokazać właściwości skamielin i naturalnych zanieczyszczeń atmosfery. Udaliśmy się także do słynnej Palmiarni, gdzie zobaczyliśmy różnorodną roślinność, w tym nawet rośliny mięsożerne, wiele gatunków kaktusów, a także kanarki i papugi, ryby, terraria z przeróżnymi gadami oraz akwaria z żółwiami i płaszczkami. Po powrocie do Chorzowa zwiedziliśmy Stadion Śląski, weszliśmy do garderoby reprezentacji Polski i zrobiliśmy sobie zdjęcia z koszulką Roberta Lewandowskiego.

 

Dzień czwarty – 08.11.2019 r.

To już ostatnia wyprawa związana z realizacją projektu wraz z zaprzyjaźnioną młodzieżą. Rano wyruszyliśmy do Sosnowca na Wydział Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego. Wjechaliśmy na 18 piętro budynku wydziału, skąd doskonale można było zaobserwować na błękitnym niebie szarą smugę zanieczyszczeń. Wykonaliśmy kilka zadań w ogródku meteorologicznym. Główną atrakcją były – oczywiście – zdjęcia z potężnym dinozaurem. Po zajęciach na Uniwersytecie Śląskim pojechaliśmy do Nikiszowca, do dzielnicy Katowic. Wybudowany w latach 1908-1918 jako osiedle robotnicze – dziś stanowi jeden z przystanków na Szlaku Zabytków Techniki i wpisany jest na listę Pomników Historii.

I … nadeszła chwila pożegnania. Wieczór spędziliśmy w Młodzieżowym Domu Kultury przy ulicy Lompy. Tu odbyła się wspaniała uroczystość pożegnalna. Wysłuchaliśmy przemówienia Pani Dyrektor Joanny Piećko-Szopińskiej i tłumaczenia w języku angielskim w wykonaniu Pani Aleksandry Szmyry. Podzieliliśmy się na scenie swoimi wrażeniami, my, młodzi uczestnicy projektu, a także nasi opiekunowie. Wszyscy goście byli zachwyceni wizytą w Polsce, dziękowali za serdeczne przyjęcie w domach chorzowskich rodzin, za ciekawe zajęcia. W imieniu rodziców uczniów naszej szkoły wystąpiła Pani Aleksandra Magalska. Szczególne podziękowania otrzymała koordynator projektu, Pani Beata Lesik, która przez wiele tygodni wraz z nauczycielami naszej szkoły (przede wszystkim z Panią Aleksandrą  Kernel i Panią Anną Wojdyłą) prowadziła przygotowania, aby wizyta gości z czterech państw i realizacja odpowiednich zadań oraz warsztatów przebiegła w tak profesjonalny sposób. Podziękowano również za ogromne zaangażowanie rodzicom, którzy przyjmowali młodzież w swoich domach i przygotowali pożegnalny poczęstunek. W czasie tego wieczoru wysłuchaliśmy piosenek w wykonaniu absolwentek naszej szkoły: Katarzyny Pogody i Pauliny Flak, mogliśmy podziwiać występy taneczne uczniów klasy 5 b przygotowane przez Panią Aleksandrę Hartel oraz zespołów tanecznych pracujących pod kierunkiem Pani Anny Gogolok. Na scenie mogliśmy również podziwiać absolwentów w roli konferansjerów – byli to Alan Wawrzyńczok i Piotr Miera. Spotkanie zakończyła wspaniała zabawa przy akompaniamencie muzyki prowadzona przez pana Michała Latko, przedstawiciela rodziców.

Międzynarodowa wizyta młodzieży związana z projektem Erasmus+ „Chance” dobiegła końca. Wspólnie spędzony czas sprawił, że zaprzyjaźniliśmy z naszymi gośćmi, a kolejne wyjazdy i zadania projektowe z pewnością sprawią, że nasze więzi się będą jeszcze silniejsze.