/* */
Biuletyn Informacji Publicznej

XII MIEJSKI KONKURSU FRAZEOLOGICZNY „ Z PRZYMRUŻENIEM OKA”

24 listopada 2022 r. odbył się w Miejskim Domu Kultury „Batory” w Chorzowie Miejski Konkurs Frazeologiczny „Z przymrużeniem oka”. Przygotowania do tej imprezy trwały kilka tygodni. Konkurs odbywał się w ramach dwóch kategorii: plastycznej i wiedzowej.

Uczniowie uzdolnieni plastycznie mogli przysyłać swoje prace ukazujące związki frazeologiczne. Trzeba przyznać, że z roku na rok uczniowie wyszukują coraz mniej popularne związki frazeologiczne, dbają o to, by ich prace były oryginalne.Tym razem laureatami w kategorii plastycznej zostali:

I miejsce – Piotr Juchiewicz,

II miejsce – Dorota Nogaj ;

III miejsce – Kordian Kozieł.

więcej »»

Stypendium Prezydenta Miasta Chorzowa!

Bartek Niedbała, uczeń klasy 5b, otrzymał stypendium Prezydenta Miasta Chorzowa!

Bartku gratulujemy!

„Uzyskane wyróżnienie to uhonorowanie zamiłowania do zdobywania wiedzy, rozwijania pasji i wytrwałości w dążeniu do celu.

Wierzę, że otrzymane stypendium stanie się motywacją do dalszej pracy, a także inspiracją dla nowych pomysłów.

Jestem dumny, iż Miasto Chorzów zyskało Ambasadora, który dzięki swoim zdolnościom i efektywnej nauce szerzy dobre praktyki wśród rówieśników.

Życzę kolejnych sukcesów i wiele satysfakcji w odkrywaniu nowych obszarów wiedzy.

Z wyrazami szacunku

Andrzej Kotala”

Przyłączamy się do tych życzeń.

Jesteśmy z Ciebie dumni Bartku!

Zapraszamy Rodziców naszych Uczniów na wykład dra Macieja Dębskiego Prezesa FUNDACJI DBAM O MÓJ Z@SIĘG, który odbędzie sie 23 listopada br. od godz. 19.00 w formie zdalnej. Link do wykładu został przesłany przez SKF LIbrus. 

Temat wykładu: „Fonoholizm i higiena cyfrowa – jak zapobiegać e-uzależnieniom? Uzależnienia od internetu dzieci i dorosłych”.

Pozdrawiam

Joanna Piećko-Szopińska

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 18 z Oddziałami Integracyjnymi w Chorzowie

Szlachetna Paczka

Dzień dobry,

coroczną tradycją naszej szkoły stało się udzielanie pomocy potrzebującej rodzinie w ramach Szlachetnej Paczki. W tym roku w tym pięknym przedświątecznym czasie wspólnymi siłami staramy się pomóc rodzinie z Chorzowa – p. Magdalenie i jej 14-letniemu synowi Robertowi.

Historia Rodziny

Do niedawna rodzinie żyło się dobrze, gdyż pani Magda pracowała w stowarzyszeniu zajmującym się opieką nad osobami starszymi. Nie zarabiała dużo, ale mogła pozwolić sobie na drobne przyjemności. Czuła się potrzebna i co najważniejsze, godziła to z opieką nad synem. Niestety przez pandemię, jej stowarzyszenie straciło dotacje i pani Magda została bez pracy. Od ponad dwóch lat szuka zajęcia, które będzie mogła wykonywać podczas pobytu syna w szkole. Może pracować tylko kilka godzin dziennie, resztę czasu poświęca swojemu dziecku ze spektrum autyzmu. Robert jest bardzo nieufny, źle znosi obecność obcych osób i ma problemy z akceptacją nowych sytuacji. Przez chorobę syna pani Magda zaniedbała kontakty towarzyskie, zapomniała o swoim hobby. Zła sytuacja finansowa oraz trudna codzienność doprowadziły kobietę do ciężkiej depresji. Najgorsza dla rodziny jest alienacja od społeczeństwa, poczucie wstydu z powodu biedy i choroby. Warunki mieszkaniowe mają skromne, brak im osobnej łazienki. Matka z synem utrzymują się z zasiłków i alimentów o łącznej kwocie 1454 zł. Po zapłaceniu wszystkich rachunków (1345 zł) zostaje im 55 zł na jednego członka rodziny. Raz na kilka miesięcy daleki krewny wysyła pani Magdzie paczkę żywnościową.

Piękno Rodziny

Pani Magda ma wiele talentów, pięknie śpiewa i wykonuje szykowne, modne ozdoby do wystroju wnętrz. Czasem pomaga jej syn i wspólnie zaplatają sznurkowe łapacze snów. Tych pięknych momentów jest coraz mniej, bo oboje są uwięzieni w swoich chorobach. Matka straciła radość życia z powodu depresji, Robert wycofuje się z wszelkich aktywności i chowa się w swoim zamkniętym świecie. Mimo trudności, kobieta się nie poddaje. Ujmująca jest ich wzajemna miłość i bliska relacja pełna zrozumienia.

Samotnie opiekuje się synem, by nie narazić go na stres związany z obecnością obcych osób. Chłopiec chodzi do szkoły i na cotygodniowe spotkania w grupie rówieśniczej, a mama ma chwilkę czasu dla siebie. Coraz bardziej kobiecie doskwiera samotność, ale chce zawalczyć o swoją potrzebę samorealizacji. Pragnie pokazać synowi, że jest nie tylko dzielna, ale i szczęśliwa.

więcej »»

ZOSTAŃ WOLONTARIUSZEM WOŚP W SZTABIE 6060 !!!

Drodzy Chorzowianie !!!


Jubileuszowy 31Finał WOŚP 29 stycznia 2023 r.


Po raz kolejny w Szkole Podstawowej nr 18 z Oddziałami Integracyjnymi w Chorzowie będzie działał Sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Chcemy wygrać z sepsą!

 Gramy dla wszystkich – małych i dużych!


Serdecznie zapraszamy uczniów, rodziców oraz firmy do wspierania naszego Sztabu WOŚP.


Nr Sztabu w SP 18 ul.J.Czempiela 52 w Chorzowie: 6060


Rejestracja wolontariuszy odbywa się online poprzez stronę internetową:


iwolontariusz.wosp.org.pl


Nie zwlekaj, zgłoś swój udział w akcji, czekamy na Ciebie !


Bądź jednym z naszych wolontariuszy !!!


Zagrajmy razem dla dzieci !!!


Koordynator:

Iwona Psykała

mail: psykala.iwona@sp18.chorzow.pl

Wirusoochrona

W ubiegłym miesiącu uczniowie klas trzecich zrealizowały jeden z modułów akcji informacyjno-edukacyjnej pt. „Wirusoochrona”, organizowanej przez Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, pt.: Szkoła mycia rąk Elli i Maxa. W trakcie zajęć dzieci wykonały ciekawe eksperymenty, dowiedziały się co to są bakterie i zarazki oraz przypomniały sobie kiedy i jak należy prawidłowo myć ręce i dlaczego jest to ważne.

„Z przymrużeniem oka” XII Miejski Konkurs Frazeologiczny

„Z przymrużeniem oka” XII Miejski Konkurs Frazeologiczny

Zapraszamy  uczniów szkół  podstawowych, którzy lubią bawić się językiem, znają frazeologizmy i potrafią się nimi posługiwać w codziennych rozmowach, do wzięcia udziału w Konkursie Frazeologicznym organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 18 z Oddziałami Integracyjnymi w Chorzowie.

Konkurs odbywa się w dwóch kategoriach:

  • plastycznej – uczeń indywidualnie ma za zadanie przygotować pracę plastyczną na brystolu o formacie A – 3 będącą ilustracją dowolnego związku frazeologicznego -z jednej szkoły można przysłać do 8 prac. Termin- do 18 listopada 2022r.;
  • turniej– dwuosobowa drużyna szczycąca się dobrą znajomością związków frazeologicznych i wyśmienitym poczuciem humoru weźmie
    24 listopada 2022r. o godz.9.30
  • zgłoszenia dwuosobowych drużyn (z jednej szkoły maksymalnie mogą startować 2 drużyny) należy przesłać do 18 listopada 2022r. na adres mailowy: wojcieszko.iwona@sp18.chorzow.pl.

JEŻELI ZWIĄZKI FRAZEOLOGICZNE TO NIE TWOJA PIĘTA ACHILLESA, ZGŁOŚ SIĘ DO NAS KONIECZNIE!!!

GWARANTUJEMY ŚWIETNĄ ZABAWĘ I WSPANIAŁE NAGRODY!!!

Szanowni Państwo!

Wszystkim, którzy kupili książkę „Świadkowie Historii” i przyczynili się do wsparcia Domu Aniołów Stróżów w Chorzowie bardzo dziękujemy!

Od kwoty sprzedaży książki przekazaliśmy 3318 zł na Dom Aniołów Stróżów.