/* */

Szlachetna Paczka

Dzień dobry,

coroczną tradycją naszej szkoły stało się udzielanie pomocy potrzebującej rodzinie w ramach Szlachetnej Paczki. W tym roku w tym pięknym przedświątecznym czasie wspólnymi siłami staramy się pomóc rodzinie z Chorzowa – p. Magdalenie i jej 14-letniemu synowi Robertowi.

Historia Rodziny

Do niedawna rodzinie żyło się dobrze, gdyż pani Magda pracowała w stowarzyszeniu zajmującym się opieką nad osobami starszymi. Nie zarabiała dużo, ale mogła pozwolić sobie na drobne przyjemności. Czuła się potrzebna i co najważniejsze, godziła to z opieką nad synem. Niestety przez pandemię, jej stowarzyszenie straciło dotacje i pani Magda została bez pracy. Od ponad dwóch lat szuka zajęcia, które będzie mogła wykonywać podczas pobytu syna w szkole. Może pracować tylko kilka godzin dziennie, resztę czasu poświęca swojemu dziecku ze spektrum autyzmu. Robert jest bardzo nieufny, źle znosi obecność obcych osób i ma problemy z akceptacją nowych sytuacji. Przez chorobę syna pani Magda zaniedbała kontakty towarzyskie, zapomniała o swoim hobby. Zła sytuacja finansowa oraz trudna codzienność doprowadziły kobietę do ciężkiej depresji. Najgorsza dla rodziny jest alienacja od społeczeństwa, poczucie wstydu z powodu biedy i choroby. Warunki mieszkaniowe mają skromne, brak im osobnej łazienki. Matka z synem utrzymują się z zasiłków i alimentów o łącznej kwocie 1454 zł. Po zapłaceniu wszystkich rachunków (1345 zł) zostaje im 55 zł na jednego członka rodziny. Raz na kilka miesięcy daleki krewny wysyła pani Magdzie paczkę żywnościową.

Piękno Rodziny

Pani Magda ma wiele talentów, pięknie śpiewa i wykonuje szykowne, modne ozdoby do wystroju wnętrz. Czasem pomaga jej syn i wspólnie zaplatają sznurkowe łapacze snów. Tych pięknych momentów jest coraz mniej, bo oboje są uwięzieni w swoich chorobach. Matka straciła radość życia z powodu depresji, Robert wycofuje się z wszelkich aktywności i chowa się w swoim zamkniętym świecie. Mimo trudności, kobieta się nie poddaje. Ujmująca jest ich wzajemna miłość i bliska relacja pełna zrozumienia.

Samotnie opiekuje się synem, by nie narazić go na stres związany z obecnością obcych osób. Chłopiec chodzi do szkoły i na cotygodniowe spotkania w grupie rówieśniczej, a mama ma chwilkę czasu dla siebie. Coraz bardziej kobiecie doskwiera samotność, ale chce zawalczyć o swoją potrzebę samorealizacji. Pragnie pokazać synowi, że jest nie tylko dzielna, ale i szczęśliwa.3 KLUCZOWE POTRZEBY RODZINY:

  • ŻYWNOŚĆ,
  • ŚRODKI CZYSTOŚCI,
  • GARNKI I SZTUĆCE.

Wszystkie potrzeby rodziny


Żywność trwała

Herbata
Cukier
Olej
Ryż
Dżem
Kasza
Konserwy mięsne
Makaron
Mąka
Owoce i warzywa w puszkach

Mleko 3,2%, 

Różne rodzaje płatków do mleka (nie owsianych)

słodycze


Środki czystości

Mydło / żel myjący
Pasta do zębów
Płyn do płukania
Szampon
Płyn do mycia naczyń
Podpaski/tampony
Proszek do prania
Płyny czyszczące
Szczoteczka do zębów
Mleczko czyszczące

Odzież

Robert: Dres (Całoroczne)

Rozmiar: L, Uwagi: Ciemny dres (czarny, granat, niebieski)

Robert: Bluza (Całoroczne)

Rozmiar: L, Uwagi: Bluza ciemna (granat, czerń, niebieski, czerwony)

Robert: Spodnie (Całoroczne)

Rozmiar: L, Uwagi: To mają być jeansy (też granatowe, na 182 cm)

Robert: Bluzka (Przejściowe)

Rozmiar: L, Uwagi: Cienkie bluzki z długim rękawem w ciemnych kolorach

Robert: Koszulka / t-shirt (Całoroczne)

Rozmiar: L, Uwagi: T-shirty czerwone i ciemne kolory

Robert: Kurtka (Przejściowe)

Rozmiar: L, Uwagi: Kurtka wiosenna granatowa lub czarna z kapturem

Magdalena: Kurtka (Przejściowe)

Rozmiar: 56-58, Uwagi: Pani by chciała płaszcz-trencz, do uda. Kolor ciemny.


Magdalena: Sweter (Przejściowe)

Rozmiar: 56-58 Uwagi: Kolor obojętny, nie golf.


Magdalena: Spodnie (Całoroczne)

Rozmiar: 56-58 Uwagi: Spodnie jeansowe, kolor niebieski, granatowy.


Obuwie

Magdalena: Adidasy

Rozmiar: 42, Uwagi: Kolor obojętny, byle nie białe, pani ma wysokie podbicie

Magdalena: Tenisówki/trampki

Rozmiar: 42, Uwagi: Kolor raczej ciemny.

Magdalena: Półbuty

Rozmiar: 42, Uwagi: Balerinki, nie białe

Robert: Adidasy

Rozmiar: 45, Uwagi: Czarne lub granatowe

Robert: Tenisówki/trampki

Rozmiar: 45, Uwagi: Granatowe

Robert: Trapery

Rozmiar: 45, Uwagi: Młodzieżowe, raczej ciemne

Materiały szkolne

Zeszyty
Klej
Plecak
Papier kolorowy
Nożyczki
Piórnik
Przybory do pisania

Zeszyty tylko A5, w kratkę i w linie

Wyposażenie mieszkania


Kołdra
Ręczniki
Poduszka
Koc

Pościel (poszwy, prześcieradło)

Uwagi:

Kołdra 200/160, poszwy dla Magdy 160/200, dla Roberta 200/220 i to samo prześcieradła, dwie poduszki 70/80.Koc ciepły 160/200.

Brakujące sprzęty gospodarstwa domowego


Zmywarka

Garnki i patelnie na kuchnekę gazową

Uwagi:

Pani Magda kiedyś miała zmywarkę, która oszczędza wodę i prąd, to dla niej bardzo ważne. Garnki i patelnie ma stare i popękane, emaliowane w których potrawy się przypalają.

Sprzęt elektroniczny niezbędny do nauki lub pracy zarobkowej

Tablet i lampka na biurko

Uwagi:

Laptop Roberta jest już starszego typu przez co trudno mu odrabiać zadania domowe, a lampki nie ma wcale i psuje wzrok przy niedoświetlonym biurku.

Inne potrzeby materialne

sztućce i duże noże

Uwagi:

Pani ma już stare, tępe i nie nadające się do niczego noże, a sztućce ma wybrakowane, powyginane.

Potrzeby niematerialne

Pani Magdzie skończyła się ważność badań do prawa jazdy.

Szczególne upominki

Magdalena: Szczotka prostująca, ewentualnie lokówka

Robert: Słuchawki gameingowe, duże, nakładane na uszy.

Podarunki dla rodziny prosimy przynosić do świetlicy szkolnej i gabinetu psychologa (sala 2.03) do czwartku 08.12.2022 roku.